zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Nauka

Konto wielowalutowe w praktyce

Dziś podróżować możemy praktycznie wszędzie. Nie zatrzymują nas granice ani systemy walutowe. Możemy zwiedzać, oglądać, chłonąć nieznane nam kultury. Poznawać nowych ludzi, smaki i zwyczaje. Jednak pamiętać należy, ze taka podróż, zwłaszcza za granicę to spory wydatek. W dodatku wydatek w walucie innej niż polski złoty. Co więc w tym przypadku zrobić? Wyposażyć się w zapas gotówki, który potem wymieniać będziemy w kantorze po obowiązującym kursie? A może po prostu płacąc kartą do naszego konta w złotówkach? Nic z tych rzeczy. Teraz banki mają dla swoich klientów bardzo proste i przydatne rozwiązanie – konto wielowalutowe.

Co to jest konto wielowalutowe

Cóż to takiego. To proste. Jeśli mamy konto standardowe w polskiej walucie, możemy utworzyć do niego dodatkowe konto w innej walucie, np. w euro czy w dolarach. Wybrać należy jedynie kwotę, którą chcemy przelać na nasze nowe konto, a bank przeliczy nasze środki podane w złotówkach na odpowiednią wartość w zagranicznej walucie i już będziemy mogli korzystać z nowego konta. Ponadto obecna oferta często nie wymaga wydawania do nowego konta bankowego nowej karty bankowej w zagranicznej walucie. Przy zakładaniu konta dostajemy kartę wielowalutową, która automatycznie wykrywa walutę, w której przeprowadzona jest transakcja i na tej podstawie korzysta z odpowiednich środków na odpowiednim koncie bankowym. Proste, no nie?

Spójrzmy jakie to daje nam udogodnienia

Kiedyś przy otwieraniu konta walutowego konieczne było wydanie karty. I tak jeśli chcieliśmy mieć konta np. w czterech walutach i w każdej z nich dokonywać transakcji, konieczne stawało się posiadanie czterech różnych kart walutowych. Był to trochę uciążliwe i na pewno wielu z tego względu rezygnowało z posiadania takiej karty i korzystało z gotówki podczas wakacyjnych wyjazdów. Jednak jej użycie również bywa kłopotliwe, nawet jeśli wymienimy w kantorze wyliczoną przez nas kwotę, na miejscu może okazać się, że jest ona wyższa i korzystać trzeba będzie w kolejnego kantoru, którego znalezienie wiązać się będzie z marnowaniem cennego czasu na wakacjach.
Korzystając z kont wielowalutowych i tym samym karty wielowalutowej ważne jest, by na każdym koncie w walucie obcej należy posiadać jakieś środki. Zwłaszcza jeśli chcemy z nich w przyszłości korzystać. Bowiem w sytuacji, gdy chcielibyśmy zapłacić w euro, a nasz konto będzie pusto, automatycznie karta wielowalutowa pobierze nam środki z naszego konta w złotówkach, a bank obciąży nas opłatą za przewalutowanie. Niestety, na korzyść placówek bankowych, kursy przewalutowań są zwykle niekorzystne dla klientów.