zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Finanse Nauka

Co to jest cash back?

Co to jest cash back i na czym tak w ogóle polega? Termin ten zawitał do kraju nad Wisłą niedawno bo tak naprawdę na początku obecnego wieku.

Czym jest ta usługa?

Cashback to usługa, która polega na dodawaniu do naszej karty płatniczej dodatkowych środków pieniężnych w momencie gdy płacimy naszą kartą w sklepach i miejscach obsługujących usługę cash backu.

Usługa ta jest przypisana do jednej z naszych kart i jest aktywowana w momencie gdy wyrazimy na to zgodę w placówce banku lub na stronie internetowej banku lub też w aplikacji bankowej na telefonie.

Zakupy kartą obsługującą funkcję cashbacku, a także wypłata pieniędzy z karty w ramach tej usługi, są rozliczane i autoryzowane jedną transakcją. Łączna kwota owej transakcji obciąża rachunek naszego konta bankowego do którego przypisana jest karta z obsługą cashbacku.

Wszystkie sklepy, punkty usługowe i inne miejsca, które obsługują funkcję cashback (a trzeba zdawać sobie sprawę, że jednak większość z nich usługi cashback nie obsługuje) musza posiadać odpowiednie oznaczenie o obsługiwaniu cashbacku, najlepiej w pobliżu lub przy kasie. Oczywiście można o możliwość cashbacku zapytać też po prostu sprzedawcę przy kasie lub stoisku. Funkcja ta jest przede wszystkim obsługiwana przed duże sklepy sieciowe, supermarkety, duże delikatesy i salony prasowe.

Ile w takim razie można zarobić na takim cashbacku?

Nie ma tak naprawdę górnej granicy, jednak jednorazowa kwota wypłaty z systemu cashback nie może jednorazowo przekroczyć sumy 300 złotych.

Czy usługa ta jest płatna? W zdecydowanej większości banków funkcja cashback jest całkowicie bezpłatna, ponieważ bank nie ponosi żadnych większych kosztów ze swojej strony podczas obsługiwania transakcji zawierających cashback. Jest tak dlatego, że zarówno standardowa wypłata środków jak i ta z funkcją cashback, są obsługiwane przez jedną i tą samą transakcję bankową. Oczywiście przed aktywowaniem tej usługi warto i tak sprawdzić czy w naszym banku na pewno jest bezpłatna bo nawet dzisiaj, w 2020 roku, zdarzają się banki w których za obsługę cashbacku należy zapłacić niewielkie sumy pieniędzy.

Usługi dla płatności bezgotówkowych takie jak cashback zawojowały polski rynek w ciągu ostatniej dekady i są oferowane przez coraz więcej sklepów, nawet tych niesieciowych. Jest to spowodowane bardzo szybką popularyzacją płatności bezgotówkowych w Polsce i faktu, że Polska jest jednym z światowych liderów jeżeli chodzi o płatności zbliżeniowe. Dzięki usłudze nie trzeba martwić się o robienie zakupów bez gotówki, a w niektórych przypadkach posiadanie cashbacku pozwala na zbieranie każdego miesiąca dodatkowych kilkudziesięciu złotych, które mogą zasilić nasz budżet.