Nowoczesny samochód osobowy to złożona i wrażliwa maszyna. Różnego rodzaju zanieczyszczenia, czy to w paliwie, oleju czy w powietrzu mogą zakłócić jej pracę, obniżyć osiągi, czy nawet doprowadzić do awarii. Dlatego konstruktorzy samochodów stosują różnego rodzaju filtry, które mają zapobiegać takim nieprzyjemnym sytuacjom.
Jakie filtry są niezbędne w pojeździe?
Każdy montowany w samochodzie filtr ma swoje konkretne zadanie i nie znalazł się w nim przez przypadek. Dlatego krótka odpowiedź na pytanie postawione w tytule to: wszystkie. Każdy filtr w samochodzie powinien być sprawny, jeśli oczywiście chcesz, aby twoja maszyna działała wykorzystując swój pełen potencjał i każdy z nich jest niezbędny.
Aby dokładniej wyjaśnić ci rolę każdego filtra w samochodzie, każdy z nich pokrótce opiszemy i wyjaśnimy jego rolę. Cztery podstawowe filtry samochodowe to:
Filtr paliwa
Zasada działania filtra paliwa jest niezwykle prosta. Filtruje on paliwo, które bezpośrednio ze zbiornika paliwa trafia do układu paliwowego. Zadaniem tego filtra jest usunięcie wszystkich cząstek stałych, które mogły znaleźć się w Paliwie. Zanieczyszczenia takie mogą trafić do układu wraz z paliwem lub powstać w wyniku zużycia samego układu.
Filtr oleju
Filtr oleju działa bardzo podobnie do filtra paliwa, z tą różnicą, że filtruje nie paliwo a olej. Usuwa z niego drobinki metalu, które trafiają do oleju w miarę zużywania się części w silniku i inne zanieczyszczenia, które mogły się w nim znaleźć.
Filtr powietrza
Warto pamiętać, że w silniku spalinowym spalaniu nie ulega benzyna czy olej napędowy, a mieszka paliwa i powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby powietrze, które ma trafić do komory spalania było wolne od zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do szybszego zużycia silnika lub nawet awarii. Dlatego konieczne jest zastosowanie filtra powietrza, który usunie z niego wszelkie niebezpieczne zanieczyszczenia.
Filtr kabinowy
Ostatnim i często pomijanym filtrem jest filtr kabinowy. Filtr ten nie ma bezpośredniego wpływu na działanie silnika, filtruje bowiem powietrze, które ma trafić do kabiny pasażerów. Dlatego dbając o stan filtra kabinowego dbasz o płuca swoje i swoich pasażerów.
Materiał zewnętrzny