zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Biznes Finanse

Plusy i minusy prowadzenia franczyzy

Zostanie franczyzobiorcą to modny pomysł na zarabianie pieniędzy. Coraz więcej firm daje możliwość, aby dołączyć do sieci na pewnych zasadach. Prowadzenie franczyzy nie jest proste, wymaga poświęcenia czasu oraz środków na start.

Współpraca

Nie jest prawdą, że przyszły franczyzobiorca daje cały sprzęt, budynek oraz zaopatruje nas w towar, a jedyne za co my jesteśmy odpowiedzialni to dzielenie się zyskiem. Na przykład popularne restauracje sieciowe rodem z Ameryki mają bardzo sztywne zasady przystąpienia do współpracy. Osoba, która chce zostać właścicielem restauracji z fast foodami musi przejść cały szereg szkoleń. Wiąże się to z inwestycją w siebie, poświęceniem czasu, a niejednokrotnie z wyjazdem na parę miesięcy z rodzinnego miasta. Koszty również są spore, bo trzeba dysponować początkowym kapitałem. Partner, czyli franczyzodawca pomaga nam wyposażyć przyszłą restaurację, szuka miejsca na najlepszy lokal oraz robi rozeznanie na rynku, czy interes będzie opłacalny. Plusem jest to, że zaczynamy na znanych zasadach, mamy cały pakiet szkoleń. Najważniejsze jest to, że nasza marka jest znana, nie musimy jej budować. Można jednak zapomnieć o wprowadzeniu własnej inicjatywy, bo wszystko prosperuje na określonych już zasadach, musimy więc dostosować się do polityki biznesu.

Reklama

Kolejną zaletą franczyzy jest to, że za wszelką reklamę odpowiada partner. My nie musimy martwić się o rozpoznawalność marki, o klientów. Nie ustalamy też cennika, ani karty dań. Osoby kreatywne mogą mieć problem z zaakceptowaniem tych zasad. Franczyza to nie tylko plusy, ale również minusy i warto o nich wspomnieć. Oprócz zaangażowania czasu oraz środków, musimy liczyć się z tym, że jeśli marka zechce wyjść z kraju to my również tracimy nasz lokal. W przypadku kolosów w biznesie nie ma takiej obawy, ale mniejsze firmy, sieci spożywcze, mogą w pewnym momencie wycofać kapitał z kraju. Umowy franczyzowe są często skomplikowane i zawierają kary za nieprzestrzeganie instrukcji. Przed podpisaniem umowy dobrą praktyką jest kontakt z prawnikiem, który dokładnie wyjaśni na czym polegają poszczególne paragrafy. Franczyzy wiążą się z dzieleniem się dochodem, wszystko zależy od tego, jaki procent widnieje na umowie, czy kwota jest stała, czy zależy od aktualnych obrotów placówki. Aby prowadzić dochodowy biznes należy zrobić badanie rynku, ale często jest to w interesie samego partnera. Osoba, która wchodzi w spółkę jest wysyłana na szereg szkoleń, dzięki temu uczy się prowadzić biznes, zyskuje nowe umiejętności, które zaowocują w późniejszej pracy.