Kiedy myślimy o ubezpieczeniach na życie, zazwyczaj do głowy przychodzi nam wybór pomiędzy opcją indywidualną a grupową. W rzeczywistości jednak wcale nie musimy decydować się tylko na jedno z tych rozwiązań – oba typy polis świetnie się łączą, dzięki czemu możemy zmaksymalizować płynące z nich korzyści. Jeśli jesteś ciekawy, co możesz zyskać korzystając z opcji indywidualnej i grupowej na raz – zapraszamy do czytania!
Czym są ubezpieczenia na życie indywidualne i grupowe?
Ubezpieczenia na życie to zdecydowanie najpopularniejsze polisy dostępne w naszym kraju. Ich najczęściej spotykane warianty to opcja indywidualna i grupowa. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Z polisą grupową możemy mieć do czynienia w miejscu pracy lub w placówce edukacyjnej, do której uczęszczamy. Jak sama nazwa wskazuje, ten produkt obejmuje ochroną szerszą grupę osób – chociażby pracowników danego zakładu lub uczniów konkretnej klasy.
Ubezpieczenia na życie indywidualne są natomiast możliwością dla osób prywatnych. Taką polisę możemy nabyć samodzielnie w towarzystwie ubezpieczeniowym albo przez internet. Czym będą różniły się od siebie obie z tych opcji?
Indywidualne i grupowe ubezpieczenia na życie – różnice
Największą zaletą grupowych ubezpieczeń na życie jest ich relatywnie niska cena. Korzystając z tej opcji, będziemy mogli liczyć na to, że miesięczna składka wyniesie jedynie kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca. Dzieje się tak z dwóch powodów – po pierwsze, decydując się wykup ubezpieczenia dla grupy osób możemy liczyć na nieco lepsze warunki. Drugi powód nie jest już jednak taki pozytywny – tego typu polisy przeważnie oferują mniejszy zakres ochrony niż opcja ubezpieczenia indywidualnego.
Korzystając z ubezpieczenia indywidualnego sami będziemy mogli wybrać odpowiedni dla siebie zakres wydarzeń, przed którymi ma zabezpieczyć nas polisa. Niestety będzie to okupione nieco większymi kosztami.
Polisy indywidualne i grupowe świetnie się łączą! Dlaczego?
Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy wybrali dla siebie oba ubezpieczenia na życie – indywidualne oraz grupowe. Te opcje nie wykluczają się wzajemnie, a co więcej, ich połączenie może się okazać bardzo dobrym pomysłem.
Grupowe ubezpieczenie nie będzie w stanie zabezpieczyć nas przed wszystkimi potencjalnymi wypadkami, których chcielibyśmy uniknąć – ich warunki zawsze muszą być dostosowane do wszystkich osób, których dotyczy umowa. Jest to oczywiście wada polis tego typu, ale z drugiej strony ubezpieczyciel nie będzie chociażby przeprowadzał z nami wywiadu odnośnie do naszego zdrowia, co będzie miało miejsce w przypadku kupna polisy indywidualnej.
Wybierając polisę indywidualną będziemy musieli liczyć się z wyższymi kosztami, ale także większą ilością funkcji i nie dotyczy to jedynie szerszego wachlarza ochronnego. Przy takim ubezpieczeniu możemy przykładowo dobrać opcję oszczędnościową, która pomoże nam w budowaniu kapitału na przyszłość.
Jak więc widać, zarówno jedno, jak i drugie z przedstawionych ubezpieczeń na życie ma swoje plusy i minusy. Jeśli skorzystamy z obu opcji na raz, będziemy mogli je zoptymalizować pod kątem swoich potrzeb, natomiast kwoty potencjalnych świadczeń będą dużo wyższe. Nie oznacza to jednak, że nasze składki dramatycznie wzrosną – korzystając z właściwych polis, także i je będziemy w stanie zrównoważyć.
Materiał zewnętrzny