Zanim przejdziemy do analizowania wpływu zawieszenia na bezpieczeństwo jazdy samochodem, musimy choćby w kilku słowach wyjaśnić, czym w ogóle jest zawieszenie w samochodach osobowych. Dla uproszczenia możemy uznać, że samochód składa się z trzech podstawowych elementów. Części, w której siedzą pasażerowie, czyli kabiny i wszystkiego, co wokół, części, która ma bezpośrednio kontakt z jezdnią i która sprawia, że samochód może się poruszać, czyli kół i zawieszenia, które łączy dwa pierwsze elementy.
Zawieszenie – jakie ma znaczenie?
Patrząc na samochód w ten sposób łatwiej jest docenić znaczenie, jakie ma jego zawieszenie. To od niego zależy jak samochód zachowuje się w zakrętach, ale też jak reaguje na dodanie gazu czy na hamowanie. W związku z tym każdy problem z zawieszeniem może w sytuacji kryzysowej być tym, co przeważy szale i zdecyduje, czy z niebezpiecznej sytuacji uda ci się wyjść bez szwanku, czy jednak nie uda ci się uniknąć kontakt z innymi samochodami.
Aby dodatkowo pomóc ci w rozpoznawaniu problemów z zawieszeniem, przygotowaliśmy listę objawów, jakie towarzyszą typowym usterkom tego układu:
-
Stukanie z okolic kół pojawiające się podczas pokonywania nierówności
-
Głuche stuki
-
Wibracje podczas hamowania
-
Gorsze prowadzenie się w zakrętach
-
Mniej precyzyjny układ kierowniczy
-
Gorszy komfort jazdy
-
Przód samochodu wyraźnie obniża się podczas hamowania
-
Większe przechylanie się samochodu podczas pokonywania zakrętów
-
Ślady oleju na amortyzatorze
-
Dziwne dźwięki których źródło znajduje się pod podłogą
Jeśli podczas jazdy zauważasz jakikolwiek z tych objawów, czy inne niepokojące sygnały, to umów się ze swoim mechanikiem. Wpływ zawieszenia na to jak samochód się prowadzi, a co za tym idzie na jego bezpieczeństwo jest tak duży, że nie wolno go bagatelizować. Jeśli natomiast części zamienne kupisz w sklepie internetowym, takim jak ten pod adresem: https://www.signeda.pl/czesci-podwozia-c1338/czesci-zawieszenia-i-amortyzatorow-c2721, to taka naprawa okaże się tańsza, niż się spodziewałeś.